Reklamı Geç
gülpaş
whatsaap

TKDK’dan Aldığı Destek İle Köyünü Tavuk ve Besi Çiftliğine Döndürdü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TKDK’dan Aldığı Destek İle Köyünü Tavuk ve Besi Çiftliğine Döndürdü
Elazığ’da babadan kalma geleneksel hayvancılığı devam ettiren köy muhtarı Ömer Erdem, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı 2 milyon liralık destek ile köyüne bir besi bir de tavuk çiftliği kurdu. Muhtarı örnek alan köylülerin de destek alması ile köye 7 tane çiftlik kuruldu.

Merkeze 23 kilometre uzaklıkta olan 120 nüfuslu Alaca köyü muhtarı, 3 çocuk babası Ömer Erdem (43), babasında kalan geleneksel hayvancılığı modern hale getirmek istedi. Bunun üzerine TKDK Elazığ Koordinatörlüğüne başvuru yapan Erdem, ilk olarak 2014 yılında aldığı destek ile 160 hayvan kapasiteli besi çiftliği kurdu. Ardından bu yıl bir başvuru daha yapan ve destek alan Erdem, 20 bin kapasiteli broiler tavuk çiftliğini kurdu. 2 milyon lira hibe desteği alarak köyüne toplamda 3 milyon 200 bin liralık yatırım yapan Erdem, aynı zamanda köyüne de örnek oldu. Muhtarlarını örnek alan köy sakinleri, TKDK’dan destek alarak besi ve tavuk çiftliği yaptı. 7 çiftlik kurulan 120 haneli köy, şimdilerde adeta 'çiftlik köy' olarak anılıyor.

3 MİLYONLUK YATIRIM
Çocukluğundan beri tarım ve hayvancılıkla uğraştığını belirten Ömer Erdem, “TKDK ile ilk tanışmam 2014 yılında oldu. O yıl 160 başlık besi çiftliği yaptım. 2020 yılında da görmüş olduğunuz bu tavuk çiftliğini kurdum. Bunları Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun verdiği desteklerle yaptım. 2014 yılında verilen 1 milyon 800 bin TL’lik destekle yüzde 65 hibeyle yaklaşık yaklaşık 1 milyon 150 bin TL destek aldım. Ayrıca yüzde 18 Katma Değer Vergisi muafiyeti aldım. Onunla bir besi çiftliği yaptım. Bu yıl da başvurmuş olduğum tavuk çiftliği için yine TKDK’ya müracaat ettim ve onaylandı. O müracaat sayesinde 400 bin TL’lik buraya yatırım yapıldı ve 1 milyon 150 bin TL’lik de destek aldık. Yüzde 18 KDV muafiyet ile birlikte pandemi sürecinde yaşadığımızı sıkıntılardan dolayı TKDK yüzde 15 gibi bir destek verdi. Alaca Köyü’ne yaklaşık 3 milyon 200 bin TL’lik bir yatırım yaptım ve KDV muafiyeti ile birlikte 2 milyon TL’sini TKDK’dan destek aldım" dedi.

"HAYAL BİLE EDEMEZDİK"
Babadan gelen geleneksel hayvancılık mesleğini, TKDK desteğiyle modern bir şekilde yürütme imkanı bulduklarını dile getiren Erdem, “Muhtarların böyle şeylerde köye örnek olmaları gerekiyor. Benim aldığım bu destekleri görünce köydeki vatandaşlarımız da burada yaklaşık 7 tane tavuk çiftliği ve besi çiftlikleri yaptılar. Daha önceden besi çiftliği yaptığım zaman elle yemleme yapar, gübre dökerdik. Şimdi traktörle yemleme yapıyoruz. Otomatik sıyırma sistemleri var. Biz bunları hayal bile edemezdik. TKDK sayesinde hayallerimizi gerçekleştirdik. Allah, devletimize zeval vermesin hep yanımızda oldular. İl koordinatörü ve çalışanlarına bizimle bu kadar ilgilendikleri, destek oldukları ve bu süreçte bizi yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

"BU PARAYI BABA OĞLUNA VERMEZ"
Her iki çiftlikte birer aile çalıştığını aktaran Erdem, "Ben ve çocuklarım da onlara yardım ediyoruz. Birincisinin kapasitesi 160 hayvanlıktır. Moderne çiftlik olduğu için bir kişi, orayı idare edebiliyor. Tavuk çiftliği de yaklaşık 20 bin kapasiteye sahiptir ve her şey otomatik. TKDK olmasaydı biz hala hayal etmekle meşguldük. Çok rahat ve her şeyi otomatik sistem. Bunu yüreğimle söylüyorum, bu parayı baba oğula vermez. Mühim olan, cesaret edip, kendine güvenip bu desteklere başvurmasıdır. Başvuru olunca TKDK’daki koordinatörümüz ve orada çalışanlar gerekli fikir ve kontrolleri yaparak yardımcı oluyorlar" şeklinde konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OSBÜK 19. Genel Kurulu YapıldıÖnceki Haber

OSBÜK 19. Genel Kurulu Yapıldı

Gazi Huzurevi Bocce takımı bir kez daha Türkiye finallerindeSonraki Haber

Gazi Huzurevi Bocce takımı bir kez daha...

Yorum Yazın

Jandarmanın Müdahalesi Bir Canı Hayatta Tuttu
Tarihi Kapalı Çarşıda Ahilik Geleneği Sürdürülüyor
Öğretmenler Dart ve Bocce Turnuvasında Stres Attı
29 Kasım’da Elazığ’da Hava Durumu Nasıl Olacak?
Yeni vaka 21 bin 655
GÖKBAKAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ
DHMİ ELAZIĞ HAVALİMANI’NIN YENİDEN UÇUŞA AÇILACAĞI TARİHİ AÇIKLADI!
27 Kasım koronavirüs tablosu! Sağlık Bakanı Koca paylaştı
Kimlik kartlarında yeni dönem! 1 ay içinde başlıyor
Elazığ’da Dev Orkinos Görenleri Hayretler İçinde Bıraktı
Elazığ’da silahlı kavgaya karışan 2 şüpheli yakalandı
Oto vergisine, trafik cezasına, pasaport ve ehliyete büyük zam
4 Metrekarelik Dükkana Dünyaları Sığdırdı
Tavuk çiftliğinden 250 bin liralık elektrik malzemesi çalanlar yakalandı
27 Kasım’da Elazığ’da Hava Durumu Nasıl Olacak?
24 bin 2 yeni vaka
ELAZIĞ'DA HIRSIZLIĞIN BU KADARI DA PES DEDİRTTİ!
DSÖ'den yeni varyant açıklaması: Endişelenmek yerinde olur
Başkan Şerifoğulları Basın Ve Musiki Müzesi Çalışmalarını İnceledi
Erbakan Elazığ'a Geliyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar