Reklamı Geç
gülpaş
whatsaap

FÜ Veteriner Fakültesinde, 179. eğitim ve öğretim yılı etkinlikleri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
FÜ Veteriner Fakültesinde, 179. eğitim ve öğretim yılı etkinlikleri
Elazığ Fırat Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi tarafından 179. eğitim ve öğretim yılı etkinlikleri düzenlendi.

Bir otelde düzenlenen etkinlikte 3 dönemdir pandemiden dolayı okula gelemeyen öğrenciler öğretmenlerle bir araya gelerek kaynaşıp sohbet etti. Programa, Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Muhammet Mashar Akyol, Veteriner Hekimler Odası Başkanı Cazim Bulut, Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han, eğitim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

 

Resmi törenlerinin Pazartesi Fakültede yapılacağını aktaran Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Çalıcıoğlu, ’’Biz veteriner eğitimini 1762’de Fransa’dan aldık. Fransa’da ilk defa veteriner eğitimi başladı, 80 yıl sonra da Osmanlı İmparatorluğunda veterinerlik eğitimi başladı. Biz bugün bunun 179’uncu gününü kutluyoruz. Aradan geçen 80 yılda 18 tane daha Avrupa’da veteriner fakültesi kuruldu ama onların içinden hiç biri bizimki gibi veteriner eğitiminin kuruluşunu sahiplenip de kutlamıyor. Bu bizim Osmanlı’dan aldığımız bir kutlamadır. 179. yılını hala kutluyoruz. Bu bizim veteriner eğitimine verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Avrupa’dan aldığımız veteriner eğitimi bugün çok gelişti. Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi Avrupa standartlarına getirmek ve uygun hale getirmek için fakülte olarak 2007’den itibaren çalışıyoruz. Bu çalışmalar sonucunda çok yol kat ettik ve geçtiğimiz eylül ayında Avrupa Birliğinin veteriner eğitim akreditasyonunun EAEVE’ye katılmaya fakültemiz hak kazandı. Bugün itibariyle hem ulusal akreditasyon hem de uluslararası akreditasyona sahip bir fakülteyiz. Pandemi bizden 3 dönemi çaldı. 3 dönem öğrencilerimizle bir araya gelemedik onları çok özledik. Onlarla kaynaşmak için bir araya geldik dedi’’ dedi.

 

Fırat Üniversitesi Veteriner Hekimliğinin eğitim ve öğretiminin 179. yılı münasebetiyle bir arada olduklarını aktaran İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, ’’Elazığ ili her platformda büyük bir tarım ve hayvancılık kentidir. Özellikle küçükbaş hayvancılıkta sahip olduğu kapasite Şavak ve Beritan aşiretlerimizin sürdürmüş olduğu mesleki bir grup. Bakanlığımızın son yıllarda vermiş olduğu hibe destekleriyle dönemlik 5 buçuk milyon kapasiteye ulaşmış olan kanatlı sektörü yine 1 buçuk milyon kapasiteyle bölgede en yüksek kapasiteye sahip olan yumurta üretimi, geven balının yapıldığı arıcılık sektörünün yapıldığı ve 3 tarafı sularla çevrili olan Keban Karakaya Baraj göllerinde kaliteli olarak üretmiş olduğumuz ve Türkiye’de 1’inci sırada yer alan alabalığın başkenti alabalık üretimiyle tarımsal manada bölgenin lideri olan ilimizde bu etkinliğin düzenlenmesi gerçekten çok manidardır” diye konuştu.

Programın sonunda Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konsey Başkanı Ali Eroğlu tarafından katılımcılara plaket taktim edildi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Elazığ’da ‘Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim Uygulamaları’ programı düzenlendiÖnceki Haber

Elazığ’da ‘Bilim ve Toplum Yenilikçi Eği...

Başkan Arslan Antalya’da Elazığlılarla BuluştuSonraki Haber

Başkan Arslan Antalya’da Elazığlılarla B...

Yorum Yazın

Jandarmanın Müdahalesi Bir Canı Hayatta Tuttu
Tarihi Kapalı Çarşıda Ahilik Geleneği Sürdürülüyor
Öğretmenler Dart ve Bocce Turnuvasında Stres Attı
29 Kasım’da Elazığ’da Hava Durumu Nasıl Olacak?
Yeni vaka 21 bin 655
GÖKBAKAN AİLESİNİN ACI GÜNÜ
DHMİ ELAZIĞ HAVALİMANI’NIN YENİDEN UÇUŞA AÇILACAĞI TARİHİ AÇIKLADI!
27 Kasım koronavirüs tablosu! Sağlık Bakanı Koca paylaştı
Kimlik kartlarında yeni dönem! 1 ay içinde başlıyor
Elazığ’da Dev Orkinos Görenleri Hayretler İçinde Bıraktı
Elazığ’da silahlı kavgaya karışan 2 şüpheli yakalandı
Oto vergisine, trafik cezasına, pasaport ve ehliyete büyük zam
4 Metrekarelik Dükkana Dünyaları Sığdırdı
Tavuk çiftliğinden 250 bin liralık elektrik malzemesi çalanlar yakalandı
27 Kasım’da Elazığ’da Hava Durumu Nasıl Olacak?
24 bin 2 yeni vaka
ELAZIĞ'DA HIRSIZLIĞIN BU KADARI DA PES DEDİRTTİ!
DSÖ'den yeni varyant açıklaması: Endişelenmek yerinde olur
Başkan Şerifoğulları Basın Ve Musiki Müzesi Çalışmalarını İnceledi
Erbakan Elazığ'a Geliyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar