Reklamı Geç
talo
Arslanlı

Elazığ ihracatı 2021de artarak devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elazığ ihracatı 2021de artarak devam ediyor
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI (ELAZIĞ TSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ASİLHAN ARSLAN, TİM TEMMUZ AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2020 yılı için Elazığ ihracat rakamları temmuz ayı 6 milyon 662 bin dolar iken, 2021 yılı Temmuz ayında 27 milyon 685 bin dolar olarak gerçekleşti.


Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, TİM temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Elazığ’da Temmuz ayında gerçekleştirilen 27 milyon 599 bin dolarlık ihracatla bu yılın ilk 7 aylık döneminde ilin toplam ihracatının 192 milyon 884 bin dolar olduğunu, geçen yılın ilk 7 aylık döneminde ise 82 milyon dolar ihracat yapıldığını belirten Başkan Arslan, “2021 yılı ilk 7 aylık dönemine baktığımızda ilimizin ihracattaki potansiyeli deprem öncesi yani 2019 yılı rakamlarını da geride bırakmıştır. 2019 yılı ilk 7 ayda toplam 127 milyon 658 bin Dolar ihracat yapılmıştır” dedi.


Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan konuya ilişkin değerlendirmesinde, “TİM verilerine göre 2020 yılı için Elazığ İhracat rakamları Temmuz Ayı 6 milyon 662 bin dolar iken 2021 yılı Temmuz ayında 27 milyon 685 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk 7 aylık döneminde toplam olarak 82 milyon dolar ihracat yapılırken, 2021 yılın ilk 7 aylık döneminde ise 192 milyon 884 bin dolar ihracat yapıldığını görüyoruz. Deprem öncesi yani 2019 yılının ilk 7 aylık dönemindeki toplam ihracatımız ise 127 milyon 685 bin Dolardır. 2021 yılı ihracat rakamlarımızda 2019 yılını da geride bırakmış durumdayız. Elazığ bu Temmuz ayı ihracat performansı ile ülke genelinde 37. Doğu Anadolu Bölgesinde ise birinci sırada yer almıştır. Yılın ilk 7 aylık toplamında ise Elazığ çok az bir farkla bölgede ikinci sıradadır. Madencilik ürünleri ihracatımızda ilk sırada yer alırken, hazır giyim ve konfeksiyon, kuru meyve ve mamulleri, meyve sebze mamulleri, kimyevi maddeler, su ürünleri, mobilya gibi sektörlerde de bir önceki yıla nazaran ihracat artışının yaşandığını görmekteyiz” diye konuştu.


Başkan Arslan, 2021 yılında 62 ülkeye Elazığ’dan doğrudan ihracat yapıldığını vurgulayarak, “İhraç ürünlerimizde ilk sırayı 175 milyon dolarla madencilik ürünleri alıyor. Bunu sırayla 8 milyon mobilya, 4 milyon su ürünleri, 2 milyon kimyevi maddeler sanayi, 1 milyon iklimlendirme sanayi, 1 milyon demir ve demir dışı metaller sanayi izliyor. İhracatımızda Çin 58 milyon dolar ile ilk sırda bulunurken, İsveç 31 milyon dolar, Endonezya 25 milyon dolar, Romanya 16 milyon dolar, ABD 10 milyon dolar, G.Kore 8 milyon dolar, Gürcistan 7 milyon dolar, Irak 6,5 milyon dolar, Japonya 5.5 milyon dolar ve Sırbistan 5 milyon dolar ile izliyor. Küçük çaplı da olsa yaş sebze ve meyve, yazılım, kuru meyve, makine ve aksamları, hazır giyim, elektronik ve elektronik gibi sektörlerin de ihracata başlamış olması gelecek adına umut vermektedir” şeklinde konuştu.


Elazığ TSO olarak ilin ihracatının yükseltilmesi ve ihracatçı firma sayısının artırılması için yoğun bir çaba içinde olduklarını aktaran Başkan Arslan, “Elazığ TSO bünyesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İhracat Ofisini oluşturduk, DAİB Elazığ Şubesinin açılışını gerçekleştirerek personel atamasını sağladık, Fırat Kalkınma Ajansımıza sunmuş olduğumuz İhracat Hızlandırma Merkezi projemizi uygulamaya aldık. Dış ticaret alanında ülkemizin en önemli platformlarından biri olan TradeValley ile işbirliği protokolü imzalayarak 2021 Ocak ayı itibarı ile bir dizi faaliyet takvimini uygulamaya aldık. Tüm bu girişimlerimiz sonrasında bugün baktığımızda geçen yıl 58 olan ihracatçı firma sayımızın bugün 67’ye yükselmiş olmasından çok büyük bir mutluluk duymaktayız. İhracatçı firma sayısı ve ihracat ürünlerindeki çeşitlilik ile yıl sonu itibarı ile son yılların ihracat rekoruna gideceğimizi beklemekteyiz” diye kaydetti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Elazığın tenis takımı Türkiye ŞampiyonasındaÖnceki Haber

Elazığın tenis takımı Türkiye Şampiyonas...

Trafik kazasında hayatını kaybeden 6 yaşındaki Berat, son yolculuğuna uğurlandıSonraki Haber

Trafik kazasında hayatını kaybeden 6 yaş...

Yorum Yazın

Elazığ’da Hırsızlar Gece Camiye irdi
Elazığ’da Pikap ile Otomobil Çarpıştı: 3 Yaralı
Hırsızlık İçin Girdikleri İş Yerinde suçüstü Yakalanan 2 Şüpheli Gözaltına Alındı
Karakoçan’da 2. Etap Kampı Başlıyor
ES Elazığspor Teknik Direktörü Çelik: "Her Geçen Gün Daha İyiye Gidiyoruz"
3 Gündür Odada Mahsur Kalan Yaşlı Adamın İmdadına Önce Komşusu Sonra Ekipler Yetişti
Korkutan Tablo! Haftalık Vaka Sayılarında Artış Sürüyor
Terör Örgütüne Ait Sığınaklarda Çok Sayıda Malzeme Ele Geçirildi
Elazığ'da Bugün Hava Durumu Nasıl Olacak?
Yavru Kediyi Sokağa Attı, 2 Bin 724 Lira Ceza Yedi
Dünyanın Kahvesi Elazığ’dan
İptal Edilen KPSS Ne Zaman Yapılacak? Ertelenen Ve İptal Olan KPSS Sınavı Yeni Tarihi Belli Oldu Mu?
Önce Ekipler, Ardından Dedektör Köpeği ‘Alex’ Uyuşturucu Tacirlerine Geçit Vermedi
Elazığ’da Otomobil Bariyerlere Çarptı: 3 Yaralı
Elazığ’da Uyuşturucuyla Mücadele Sürüyor: 2 Gözaltı
Elazığ Merkez’de Son 4 Ayda Kaç Kişi Evlendi
Mehteran Takımı ve Atlı Jandarma Timi Vatandaşlara Osmanlı Dönemini Yaşattı
Elazığ’da Bugün Hava Durumu Nasıl Olacak?
Akaryakıta Çifte İndirim! Araç Sahipleri Derin Bir Nefes Alacak
Düğünden Dönen Minibüs Yan Yattı: 14 Yaralı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar