Reklamı Geç
gülpaş
whatsaap

Elazığ ihracatı 2021de artarak devam ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Elazığ ihracatı 2021de artarak devam ediyor
ELAZIĞ TİCARET VE SANAYİ ODASI (ELAZIĞ TSO) YÖNETİM KURULU BAŞKANI ASİLHAN ARSLAN, TİM TEMMUZ AYI İHRACAT RAKAMLARINI DEĞERLENDİRDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre 2020 yılı için Elazığ ihracat rakamları temmuz ayı 6 milyon 662 bin dolar iken, 2021 yılı Temmuz ayında 27 milyon 685 bin dolar olarak gerçekleşti.


Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (Elazığ TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, TİM temmuz ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Elazığ’da Temmuz ayında gerçekleştirilen 27 milyon 599 bin dolarlık ihracatla bu yılın ilk 7 aylık döneminde ilin toplam ihracatının 192 milyon 884 bin dolar olduğunu, geçen yılın ilk 7 aylık döneminde ise 82 milyon dolar ihracat yapıldığını belirten Başkan Arslan, “2021 yılı ilk 7 aylık dönemine baktığımızda ilimizin ihracattaki potansiyeli deprem öncesi yani 2019 yılı rakamlarını da geride bırakmıştır. 2019 yılı ilk 7 ayda toplam 127 milyon 658 bin Dolar ihracat yapılmıştır” dedi.


Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan konuya ilişkin değerlendirmesinde, “TİM verilerine göre 2020 yılı için Elazığ İhracat rakamları Temmuz Ayı 6 milyon 662 bin dolar iken 2021 yılı Temmuz ayında 27 milyon 685 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. 2020 yılının ilk 7 aylık döneminde toplam olarak 82 milyon dolar ihracat yapılırken, 2021 yılın ilk 7 aylık döneminde ise 192 milyon 884 bin dolar ihracat yapıldığını görüyoruz. Deprem öncesi yani 2019 yılının ilk 7 aylık dönemindeki toplam ihracatımız ise 127 milyon 685 bin Dolardır. 2021 yılı ihracat rakamlarımızda 2019 yılını da geride bırakmış durumdayız. Elazığ bu Temmuz ayı ihracat performansı ile ülke genelinde 37. Doğu Anadolu Bölgesinde ise birinci sırada yer almıştır. Yılın ilk 7 aylık toplamında ise Elazığ çok az bir farkla bölgede ikinci sıradadır. Madencilik ürünleri ihracatımızda ilk sırada yer alırken, hazır giyim ve konfeksiyon, kuru meyve ve mamulleri, meyve sebze mamulleri, kimyevi maddeler, su ürünleri, mobilya gibi sektörlerde de bir önceki yıla nazaran ihracat artışının yaşandığını görmekteyiz” diye konuştu.


Başkan Arslan, 2021 yılında 62 ülkeye Elazığ’dan doğrudan ihracat yapıldığını vurgulayarak, “İhraç ürünlerimizde ilk sırayı 175 milyon dolarla madencilik ürünleri alıyor. Bunu sırayla 8 milyon mobilya, 4 milyon su ürünleri, 2 milyon kimyevi maddeler sanayi, 1 milyon iklimlendirme sanayi, 1 milyon demir ve demir dışı metaller sanayi izliyor. İhracatımızda Çin 58 milyon dolar ile ilk sırda bulunurken, İsveç 31 milyon dolar, Endonezya 25 milyon dolar, Romanya 16 milyon dolar, ABD 10 milyon dolar, G.Kore 8 milyon dolar, Gürcistan 7 milyon dolar, Irak 6,5 milyon dolar, Japonya 5.5 milyon dolar ve Sırbistan 5 milyon dolar ile izliyor. Küçük çaplı da olsa yaş sebze ve meyve, yazılım, kuru meyve, makine ve aksamları, hazır giyim, elektronik ve elektronik gibi sektörlerin de ihracata başlamış olması gelecek adına umut vermektedir” şeklinde konuştu.


Elazığ TSO olarak ilin ihracatının yükseltilmesi ve ihracatçı firma sayısının artırılması için yoğun bir çaba içinde olduklarını aktaran Başkan Arslan, “Elazığ TSO bünyesinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği İhracat Ofisini oluşturduk, DAİB Elazığ Şubesinin açılışını gerçekleştirerek personel atamasını sağladık, Fırat Kalkınma Ajansımıza sunmuş olduğumuz İhracat Hızlandırma Merkezi projemizi uygulamaya aldık. Dış ticaret alanında ülkemizin en önemli platformlarından biri olan TradeValley ile işbirliği protokolü imzalayarak 2021 Ocak ayı itibarı ile bir dizi faaliyet takvimini uygulamaya aldık. Tüm bu girişimlerimiz sonrasında bugün baktığımızda geçen yıl 58 olan ihracatçı firma sayımızın bugün 67’ye yükselmiş olmasından çok büyük bir mutluluk duymaktayız. İhracatçı firma sayısı ve ihracat ürünlerindeki çeşitlilik ile yıl sonu itibarı ile son yılların ihracat rekoruna gideceğimizi beklemekteyiz” diye kaydetti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Elazığın tenis takımı Türkiye ŞampiyonasındaÖnceki Haber

Elazığın tenis takımı Türkiye Şampiyonas...

Trafik kazasında hayatını kaybeden 6 yaşındaki Berat, son yolculuğuna uğurlandıSonraki Haber

Trafik kazasında hayatını kaybeden 6 yaş...

Yorum Yazın

Hasta Taşıyan Ambulans Kaygan Yolda Takla Attı
Araç Deposundan Yakıt Çalan Şüpheli Yakalandı
İYİ Parti’de Yumruklu ve Silahlı Saldırı İddiası
Depremde Eşini Ve Oğlunu Kaybeden, Kızı İle Enkazdan Çıkartılan Anne O Anları Anlattı
Başkan Şerifoğulları, Duyurdu.! "500 TL İkramiye Verilecek"
Elazığ’da Toplu Ulaşım Hizmetleri Ücretsiz
Manşet 23 Elazığ Belediyesi Ekipleri ile Kar Mesaisi Yaptı
Kar Nedeniyle Rampayı Çıkamayan Sürücüler Yolda Mahsur Kaldı
Elazığ'da Mahsur Kalan Yaşlı Hastanın Yardımına Sağlık Ekipleri Yetişti
Elazığ’da Okullar Bir Gün Daha Tatil Edildi
547 Köy Yolu Ulaşıma Kapandı
Uyuşturucu Madde Satarken Suçüstü Yakalandı
Elazığ Belediyesi’nin Kar Mesaisi Sürüyor
Hasta Çocuğun Yardımına UMKE Ekipleri Yetişti
Elazığ'da Yollar Buz Pisti Oldu Kameralarımız Kayıttaydı..!
Burdur Isparta Elazığlılar Dernek Başkanı Ahmet Çağla'dan Medya Grubumuza Ziyaret
Tek Medya Grup ve Manşet 23’ten Oda Başkanlarına Tebrik
Deva Partisinde İstifa Depremi.!
AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Deprem Konutlarını Yerinde İnceledi
Milletvekili Demirbağ Elazığ’da ve Bir Dizi Temaslarda Bulundu

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar