Reklamı Geç
etso
mir yıldız
whatsaap

EDEBİ HASBİHÂL

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EDEBİ HASBİHÂL

Şerif KUTLUDAĞ                                                               

              20 Temmuz 1954’te Denizli’nin Güney ilçesinde doğdu. İlkokul ve orta okulu Güney’de; liseyi Aydın ve Nazilli Liselerinde okudu. DTCF, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden Ankara Yüksek Öğretmen Okulu öğrencisi olarak mezun oldu.

            3 Mart 1978’de Uşak Öğretmen Okulunda öğretmenliğe başladı; Denizli Lisesinde ve Denizli Anadolu Lisesinde çalıştı.  1991-1994 Denizli İl Millî Eğitim Müdürlüğünde Şube Müdürü olarak görev yaptı.

              1994-2017 arasında Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Türk Dili ve Edebiyatı ve Türkçe Öğretmenliği Bölümünde Öğr. Gör. Olarak çalıştı. Halk bilimi alanında Yüksek Lisansını tamamladı.  Evli; üç çocuk babası, iki torun dedesi.

 

YAYINLANMIŞ ESERLERİ:

  *Yaşamın İçinden Folkloruyla GÜNEY, Denizli Büyükşehir Belediyesi Yayını 2019

*KANADI KIRIK GÜVERCİNDİR SEVDAM –şiir-, DTO Yayını 2007 Denizli –

 *ŞİİRLERLE DENİZLİ-şiir-, Denizli Belediyesi Kültür Yayınları, 2010   

*ÇAĞDAŞ TÜRK DİLİ –YAZILI VE SÖZLÜ ANLATIM- Üniversiteler İçin- Bölüm yazarı  Gökçe Kitabevi, 4. Baskı Ankara 2012

*ÇATALÇEŞME ŞİİR AKIYOR -Denizlili şiir kitabı yayınlanmış olan şairler antolojisi- , Denizli Belediyesi Kültür Yayınları, 2014

*GÜNEŞ EKTİM GÖNLÜME –şiir- Boy Yayınları, 2017 Ankara

 

SÜRELİ YAYINLARDA YAZI ÇALIŞMALARI

*”Geçmişten Günümüze DENİZLİ Yerel Tarih ve Kültür Dergisi”nde yayın kurulu üyeliği ve yazarlık. Ege Life;İzmir,   İmaret;Karaman,  Yenises; Osmaniye, Vatan Bir; Ankara  vb dergilerde makaleler. BİZ, AYKIRI EDEBİYAT vb online dergilerde yazılar.

*DEHA 20 gazetesinde 1999 dan bu yana, Denizli ve ülke gündemine dair olayların arka planını konu edinen kültürel içerikli haftada iki yazıyla köşe yazarlığı.

*www.izmirkenthaber.com   *www.aydın24haber.com ‘da köşe yazarlığı

 

DEHA TV de 2016-2020 arasında “Şerif KUTLUDAĞ ile SOHBET TADINDA” adında kültür sanat içerikli programın yapımcısı ve sunucusu.

*Denizli Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi, Kent Şâirleri Topluluğu üyesi. 2013-2018 arasında şiir atölyesinde moderatörlük: Denizli ve yurt genelinde şiir dinletileri, ulusal ve uluslararası şiir etkinlikleri.

 *İZŞABED-İzmir Şâirler ve Bestekârlar Derneği Genel Sekreteri *KSŞ Karşıyaka Sevgi Şâirleri Grubu Dönem Sözcüsü

*İLESAM Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği üyesi

 

Naçizane gazetemiz ve sizi tanımak isteyen okurlarmız adına bir kaç sorumuz olacak size , Cavaplandırırsanız onur duyarız .

1. Şiirin gölgesi ne zaman üzerinize düştü?

                Şiirin gölgesi, ilk olarak Güney ilçemde, orta okul yıllarında üzerime gelmeye başladıysa da  Aydın Lisesinde birinci sınıfta bir şiirim Aydın’da yayınlanan Yeni Kıroba Gazetesinde yayınlandığında üzerime düşmüş oldu.

2. Şiirin kalbi sizce nedir?

                  Şiirin kalbi terimi öncelikle soyut yani mücerret bir mekânı ifâde eder. Her şâirin  ömrü boyunca gönül dünyasında sürdürdüğü  bir şiir yolculuğu vardır. Bu yolculuk sırasında zaman zaman  kalbinde,  kalbinin sahibiyle buluştuğunu hissettiği  özel zamanlar, uzun yolculuklar sırasında mola verilen ara mekânlara benzer.

                    Nasıl ki her yolculukta varılmak istenilen bir hedef varsa, şiir yolculuğunda da her şâirin varmak istediği bir yer; “şiirin kalbi” vardır. 

                   Aşk kelimesinin nasıl ki cinsellikten fenafillah makamına kadar çok farklı anlamları varsa, şiirin kalbi konusunda da her şâire göre farklı tanımlar ve yorumlar olabiliri.

                   Necip Fazıl, “Sanat Allah’ı aramakmış!..” der ya, bir şiir bize Allah duygusunu hissettiriyorsa, heyecanlandırıyor  ve bulduruyorsa işte orası şiirin kalbidir bana göre…

3. Kardeş şehirler olan Elazığ ile Denizli’nin şiir kardeşliğini nasıl tanımlarsınız?

Her iki şehrimizi kadîm Türk vatanı eyleyen ve  manevî bekçileri olan alperen gazileriz vardır: Elazığ’da Balak Gazi, Denizli’de Server Gazi şehirlerimizin manevi bekçileridir. 

Hem Elazığ’ımızı hem de Denizli’mizi kadîm kültürleri olan şehirlerimiz olarak görürüm: Elazığ, Harput’la simgelenen yerleşik şehirlerde olması gereken değerleri; şiiri, türküleri, müziği, oyunları vb kültürü ve sanatı üretmiş ve korumuş olan özellikli kültür şehirlerimizdendir. Denizli’miz de 1245’te Ahi Evran’la başayan ahilik kültürünün değerlerini o günden bugüne sürdürüp gelen köklü bir kültür şehrimizdir.

                  Denizlili şâirler olarak bizi şiir konusunda heyecanlandıran şehridir Elazığ! Hazar Şiir Akşamları, Sivrice Şiir Günleri, Manas Şiir Platformlarını duyup uzaktan uzağa bir gün Denizli’mizde de bunların olmasını hayâl ederken gün oldu Denizli’mizde de şiirin mayası tutuverdi. Ulusal ve Uluslar Arası Yâren Şâirler Şöleninde Elazığ’ın özel şâirlerinden merhum Ahmet Tevfik Ozan ile çok değerli üstâdımız Mahir Gürbüz ile yollarımız kesişiverdi. Bu buluşma Elazığ’la Denizli arasında şiir köprülerinin kurulmasına vesile olan hayırlı birer buluşma olarak meyvesini verdi zaman içerisinde…

                   Bu noktada özel olarak merhum Ahmet Kabaklı üstada bir paragraf açmak gerekiyor haliyle: Kabaklı hocamız beş ciltlik “Türk Edebiyatı Tarihi” ile bütün Türkiye’mizde şiirimizi, şâirimizi, edebiyatımızı, kültürümüzü ve tarihimizi sevdirerek Türk Milletinden olma duygularını nakış nakış işlerken bundan Denizli de nasiplendi doğal olarak.  

 Bizim özel tarihimizde 1970lerde merhum Ahmet Kabaklı’nın şahsında başlayan şiir ve edebiyata olan sevgi ve ilgimiz, 1973-1977 arasında Ankara’da DTCF öğrenciliğim sırasında Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu’nun yiğit sesi ile ete kemiğe bürünüverdi. 1980’de Elazığ kültürünün özel insanlarından şâir-yazar Bedrettin Keleştimur ile olan asker arkadaşlığımız şahıslarımızda Denizli-Elazığ arasında kurulan gönül köprülerinin sağlam ilmiklerinden olup eldi o günden bugüne kadar.

                       Elazığ musıkisinin ve kültürünün özel isimlerinden ve simâlarından olan Lokman Tasalı’nın;  oğlu, Denizli’deki Elazığ  Kürsübaşı Kültür Derneğinin başkanlığını da yürüten  Kemal Tasalı’nın Denizli’mizde mühendis olarak görev yapması ve Denizli’nin eniştesi olması dolayısıyla Denizli’mizde uzun süreli bulunuşları sırasında kendisinden Elazığ kültür ve sanatı adına nasiplenmiş ve nasipleniyor olmamız işte Denizli-Elazığ arasındaki şiir kardeşliğini pekiştiren güzelliklerden birisi oluverdi.

                     Bu bağlamda, Denizli’mizde Elazığ Kürsübaşı Kültür Derneği’nin  kurulmuş olması iki şehir arasında kurulan şiirin vesile olduğu gönül köprülerinin ne kadar sağlam bir zemine oturduğunun muhteşem bir göstergesi oluverdi.

                    Kabaklı isminin önemli temsilcisi Esat Kabaklı üstadımızın hem ülkemizde hem de Denizli’mizdeki konserleriyle gönüller arasındaki ördüğü sevgi bağları aynı zamanda da şehir kardeşliklerinin de önemli unsurlarından birisi olmaktadır.

                    Sevgili Talat Özer öncülüğünde  vücut bulan TELMİH dergisi, derken Elazığ’ın  yeni kuşak  çok değerli şâirlerinden sevgili Cihan Berdibek’in hem “Yüreğimin Depremi” hem de “Efsa”sına  önsözü bizim kalemimizden istemiş olması da Elazığ-Denizli şiir kardeşliğinin en önemli ve taze örneklerinden birisidir.

                   Şahısların ve kurumların şahıslarında temsil ettikleri yörelerinin kültürleri zaman içerisinde bir gönül alış verişiyle özellikle de şâirler, sanatçılar ve kültür insanlarınca sağlam birer köprüye dönüştürülmektedir. Biz bu konuda bizlere de bu gönül köprüsüne bir tuğla koymayı nasip ettiği için Allah’a şükrü borcumuz vardır.

                   Bu vesileyle Denizlili şâirler adına Elazığ’daki şâir dostlarımıza ve şiir gönüllüsü güzel insanlarımıza şiirli sevgiler, saygılar ve selamlar sunuyoruz…


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MÜPTELÂÖnceki Haber

MÜPTELÂ

Yerde bulduğu havai fişeğin patlamasıyla gözünden yaralandıSonraki Haber

Yerde bulduğu havai fişeğin patlamasıyla...

Yorum Yazın

Cangir ve Özdemir Ailelerinin Mutlu Günü
TÜMOB A.Ş. Yönetiminden ETSO'ya Ziyaret
Şerifoğulları Bir Vaadini Daha Gerçekleştirdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan Önemli Açıklamalarda Bulundu !
Asgari Ücret Fiyatı Arttı ! Peki Yeni Asgari Ücret Ne Kadar Oldu ?
Elazığ’da "NRP Uygulama Eğitimi" Düzenlendi
Sigara Fiyatlarına Zam Geldi!
Elazığ’da Bakımevinde Hastaların Birbirine Şiddet Uyguladığı İddiası
TÜMOB A.Ş. Yönetim Kurulu Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nı Ziyaret Etti
TÜMOB A.Ş. Yönetim Kurulu EBMC'yi Ziyaret Etti
Ömrünü Ağaçlara Adadı, 38 Yılda Köyün Çehresini Değiştirerek 30 Bin Ağaç Dikti
Elazığ’da 11 Mahalle Yabancı İkametine Kapatıldı
Sokak Sokak Aradığı Kayıp Kedisine Sonunda Kavuştu
TÜMOB A.Ş. Yönetim Kurulu Elazığ Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti'ni Ziyaret Etti
Elazığ’da Asayiş ve Şok Uygulamalarında 128 Şüpheli Yakalandı
Vali Toraman, LGS Türkiye Birincisi Usta’yı Tebrik Etti
Elazığ’da Engelli 2 Gencin Polislik Hayali Gerçek Oldu
İl Kültür ve Turizm Müdürü Demirdağ: “Elazığ’ın Önemli Bir Turizm Potansiyeli Var”
Gizem Özer’den Bronz Madalya
Elazığ’da Kaybolan Kedisini Sokak Sokak Arıyor

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar